1991

Ulica Dworcowa Bytom
Przebudowa i modernizacja głównego ciągu pieszego

Ul. Dworcowa to główne corso piesze i zarazem kręgosłup śródmieścia łączący lokacyjny układ średniowiecznej zabudowy starego miasta z dworcem kolejowym i centrum przesiadkowym komunikacji miejskiej. Zróżnicowana i dość interesująca zabudowa w większości z przełomu XIX i XX wieku nie jest przerwana żadnym placem.
Najważniejszą decyzją projektową było przyjęcie sposobu oświetlenia ulicy, czyli usytuowanie i forma latarni. Wymóg konserwatora zabytków aby były stylizowane w domyśle obligował do zastosowania katalogowych imitacji balansujących na granicy kiczu. A my chcieliśmy aby latarnie stały się wartością dodaną i stanowiły o unikalnym dla miasta rozwiązaniu z czasem stapiając się z eklektyczną zabudową.
Ostatecznie podjęliśmy decyzję o ustawieniu lamp w osi ulicy. Dało to dobry efekt stabilizujący nieregularne linie zabudowy obu pierzei i zarazem wyznaczyło rytm marszowy dla pieszych. Latarnie odlane z żeliwa wg. naszego projektu są elementem wizerunku Bytomia umieszczanym na pocztówkach .
W kategoriach urbanistycznych chcieliśmy podkreślić zarówno reprezentacyjny jak i tranzytowy jej charakter. Po wielu przymiarkach zaproponowaliśmy wstęgowy dywan posadzki z dobrych, naturalnych oczywiście, materiałów takich jak różnorodny kamień, cegła klinkierowa czy otoczaki na warstwie betonu .

Ulica Dworcowa Bytom
Przebudowa i modernizacja głównego ciągu pieszego

lokalizacja:
Bytom, ul. Dworcowa

inwestor:
Urząd Miasta Bytom

autorzy projektu:
arch. B. Średniawa, arch. P. Średniawa
inż. H. Dziurok

projekt:
1989 r. - 1991 r.

realizacja:
1992 r.

dane:
długość ulicy 445 m
szerokość 15 m
powierzchnia 8050 m2

arrow-up-circlearrow-left-circlearrow-right-circle