2020

Studium urbanistyczne programowo-przestrzenne terenów parkowo-rekreacyjnych i mieszkaniowych

Impulsem do podjęcia tematu była trwająca do dziś rewitalizacja zespołu pałacowego Donnersmarcków i przyległych zabudowań gospodarczych. To relatywnie niewielkie założenie przestrzenne stało się dla nas pretekstem do kreacji perspektywicznej koncepcji zrównoważonego rozwoju północnego obszaru miasta.
Zaproponowaliśmy powiązanie pałacu z otaczającym parkiem oraz odległymi i niedawno zagospodarowanymi przez miasto stawami Rzęsa poprzez transpozycję klasycznej osi kompozycyjnej z sekwencjami szpalerów drzew, placów widokowych i kładek nad stawami zakończonej wieżą widokową. W oparciu o istniejące elementy staraliśmy się stworzyć perspektywę przyjaznej przestrzeni otwartej stwarzającą nową jakość dotychczas zdegradowanej przestrzeni miejskiej.
Analiza terenu wykazała możliwość lokalizacji na północ od ul. Dworskiej na terenie obecnych upraw rolnych lokalizacji zabudowy mieszkaniowo – usługowej o średniej i niskiej intensywności. Uzupełnienie programu o zabudowę mieszkaniową wprowadza nową funkcję, oraz naturalnych użytkowników terenu, co jest zgodne z obecnymi tendencjami urbanistycznymi.
Specyficzna lokalizacja jako grupę docelową mieszkańców wskazuje wiek senioralny. Zabudowę o wysokości od III do V kondygnacji zaproponowano jako wolnostojącą, z symbolicznym zaznaczeniem pierzei ul. Dworskiej. Taka dyspozycja umożliwia dobre przewietrzanie oraz zachowanie otwarć widokowych z terenami rekreacyjnymi.
Północny obszar, już częściowo zrewitalizowany, postanowiono rozszerzyć o kolejne stawy i tereny zielone. Poprzez oś N – S połączono te tereny z parkiem. Ze względu na wysokie naturalne walory terenu, oraz liczne otwarcia widokowe zaproponowano zagospodarowanie jako otwarte łąki – miejska błonia.
Na zamknięciu osi N – S w rejonie stawów zaproponowano wykorzystując różnice terenu platformę widokową, a następnie drewniany most, przedłużający oś i umożliwiający jej połączenie z istniejącą groblą.
Zwieńczeniem osi jest wieża widokowa w lekkiej drewniano-stalowej konstrukcji z wykorzystaniem różnicy terenu i połączeniu jej z istniejącą wysoką skarpą.

Studium urbanistyczne programowo-przestrzenne terenów parkowo-rekreacyjnych i mieszkaniowych

lokalizacja:
Siemianowice Śląskie

inwestor:
INSPIRATION POINT SA Chorzów, ul. Nowa 32

architektura:
Mgr inż. architekt Barbara Średniawa
Mgr inż. architekt Piotr Średniawa

współpraca:
ATELIER PS S.C. arch. M. Polak, arch. M. Skwara
EURO PROJEKT DR KLAUDIUSZ FROSS dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross

projekt:
01.2017 r

dane:
pow. terenu 55,6 ha

arrow-up-circlearrow-left-circlearrow-right-circle