2014

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji przedsięwzięcia publicznego: przekształcenie i renowacja centralnych przestrzeni publicznych miasta Turku

W koncepcji odwołaliśmy się do dwóch istotnych w historii miasta wątków : Żywej do dzisiaj tradycji rzemiosła tkackiego, jego cechów i organizacji oraz polichromii J. Mehoffera w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, będącej swoją skalą jak i wartościami artystycznymi niezbywalną chlubą i skarbem miasta. Wynikiem odwołania się do tych wątków było utkanie pasiastego dywanu, zgodnego z generalną strukturą przestrzenną miasta, aplikowanego wzorzystymi pikselami w swobodny sposób nawiązującmi do stylistyki art deco, który nałożono na centralny fragment miasta. Przyjęcie takiej koncepcji powinno umożliwić tak jak plan lokacyjny, etapową realizację założenia umożliwiającą uzyskanie czytelnej kompozycji zarówno w kolejnych fragmentach jak i finalnej całości.
Czytelny układ założeń wodnych oraz zieleni urbanistycznej formowanej w całym obszarze centralnym jest podstawowym czynnikiem integrującym główne elementy przestrzeni publicznych .
W całym założeniu zastosowano wyrazistą hierarchię traktując park im. Ż. Składkowskiej ze stawem i potokiem Folusz jako węzłowy element zieleni miejskiej o w miarę naturalnym charakterze , poprzez małe oczka wodne w rabatach alei parkowej i dalej mały basen z fontanną w posadzce pl. H. Sienkiewicza aż do fontanny stanowiącej najbardziej istotny i spektakularny element scenografii Rynku, jako głównego placu miejskiego.

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji przedsięwzięcia publicznego: przekształcenie i renowacja centralnych przestrzeni publicznych miasta Turku

data:
04.2014 R

zamawiający:
Gmina Miejska Turek, Urząd Miejski

zespół projektowy:
arch. Piotr Średniawa
arch. Barbara Średniawa
Olga Sarecka – Studentka Wa Pśl
arch. Tomasz Pilorz

nagroda III Równorzędna

arrow-up-circlearrow-left-circlearrow-right-circle